profesjonanle cv

Bez profesjonalnego CV ciężko o dobrą pracę

Brak pracy jest problemem, z którym zmaga się duża część polskiego społeczeństwa. Bezrobocie to zjawisko stosunkowo nowe w naszym kraju, ponieważ przed rokiem 1989 funkcjonowało jedynie tak zwane bezrobocie ukryte, które nie było wykazywane w statystykach. Dziś na jedno stanowisko aplikuje wiele osób, dlatego tak trudno jest czasem znaleźć posadę dla siebie. Rozmowy kwalifikacyjne, a nawet innego rodzaju testy dla kandydatów na dane stanowisko, stały się już normą.

Trudy rekrutacji

Pracodawcy coraz dokładniej dobierają pracowników na stanowiska w swoich przedsiębiorstwach, szczególnie, jeżeli stanowiska te wiążą się z odpowiedzialnością za kierowanie pracą innych. Wakat na posadzie menagera, czy dyrektora to poważna sprawa, dlatego prezesi coraz częściej inwestują sporo w proces rekrutacyjny. Zaczyna się jednak prawie zawsze tak samo, czyli od otrzymania CV od potencjalnych kandydatów. Już na tym etapie część osób odpada i nie jest podejmowany dalszy kontakt z nimi. Curriculum Vitae powinno być przygotowane prawidłowo, powinno zawierać niezbędne informacje o ubiegającym się o stanowisko. Nie jest to jednak wszystko. Pracodawcy, czy rekruterzy zwracają uwagę na to, czy dany dokument jest to prawdziwe profesjonalne CV, czy też nie. Jaką ma formę graficzną? Czy jest napisane zgodnie z zasadami ortografii, interpunkcji, gramatyki? Wszelkie niedociągnięcia sprawiają, że właściciel CV nie zostanie nawet zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Właśnie z tego powodu coraz więcej osób postanawia zainwestować w stworzenie dla nich CV przez firmę. To doskonały wybór, zyskujemy wtedy pewność, że nie odpadniemy w przedbiegach z procesu rekrutacji. Warto dać sobie szansę zaprezentowania się na żywo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, warto mieć profesjonalne CV. Przegląd otrzymanych CV to dopiero pierwszy etap do wyłonienia nowego pracownika. Po odsianiu CV, które nie spełniają wymogów następuje kontakt z najbardziej obiecującymi kandydatami i zaproszenie ich na rozmowę kwalifikacyjną. W rozmowie takiej uczestniczą zazwyczaj sam prezes, rekruter, jeżeli rekrutacją zajmuje się wynajęta firma oraz kierownik działu, w którym pracować ma dana osoba. W czasie takiej rozmowy sprawdzane jest po pierwsze, czy w CV zawarliśmy prawdziwe informacje, czy za bardzo nie podkoloryzowaliśmy rzeczywistości. A więc, jeżeli w życiorysie mamy napisane, że płynnie mówimy po francusku to nie dziwmy się, jeżeli w pewnym momencie rozmowa przejdzie właśnie na ten język. Jak mówią „papier przyjmie wszystko” i pracodawcy o tym wiedzą, dlatego warto posługiwać się tylko profesjonalnym CV. Warto zabrać również ze sobą dokumenty potwierdzające ukończenie szkoleń, czy kursów, jakie wpisaliśmy, a także dyplom uczelni i tym podobne. Wcześniej zastanówmy się również nad odpowiedziami na wszelkie podchwytliwe pytania, takie jak: jaka jest Pani/Pana największa wada? Musimy umieć wybrnąć z tej sytuacji i odpowiedzieć w taki sposób, aby wada okazała się właściwie zaletą. Rozmowy pozwalają na spotkanie kandydatów i ich przetestowanie, wiele procesów rekrutacji na tym się kończy. Wybrany zostaje jeden kandydat, a reszta, niestety, często bezskutecznie czeka w domu na telefon. Coraz bardziej popularne stają się jednak również bardziej rozwinięte rekrutacje.

Assesssment Centre

Na testy tego typu zostają zaproszone zazwyczaj osoby, które przeszły już proces rekrutacji na poziomie CV, a także pozytywnie wypadły na rozmowie, czasem jednak assessment centre zastępuje tradycyjną rozmowę. Czym to w ogóle jest? Są to testy, które mają sprawdzić przyszłych pracowników w działaniu w różnych życiowych sytuacjach, a więc poddawani są oni rozmaitym symulacjom a ich zachowania i reakcje są obserwowane. Pozwala to na naprawdę wielowymiarową ocenę kandydatów do pracy. Pamiętajmy jednak, że aby dojść do tego momentu, trzeba przede wszystkim przejść poprzednie etapy, czyli mieć profesjonalne CV oraz dobrze wypaść na rozmowie. Nie stresujmy się, jeżeli jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani to na pewno znajdziemy pracę i to raczej prędzej, niż później.

Dodaj komentarz