Rynek opakowań kartonowych w praktyce

Produkcja kartonów i opakowań nie jest skomplikowana. Do tego celu służy materiał dwuwarstwowy, trójwarstwowy oraz pięciowarstwowy. Materiał pokrywa się bardzo różnymi kolorami. Do wyboru jest szary, czarny, szaro-czarny, biały, biało-szary, kremowy oraz zielony.

Ponadto wykonujemy nadruki. Do tego celu wykorzystuje się technikę fleksograficzną. Stosuje się intensywne i niezwykle wytrzymałe farby. Ich głównym składnikiem jest woda, zatem są to produkty bardzo ekologiczne, które w żaden sposób nie przyczyniają się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

W ofercie rynkowej znajdują się zarówno kartony klapowe jak i fasonowe, kratownice, obwoluty oraz różnego rodzaju przekładki. Wysokie kompetencje i szeroka wiedza na temat produkcji w tej branży jest niezwykle istotna dla utrzymania dobrej jakości produktów przy zachowaniu przystępnych cen.

Opakowania kartonowe bardzo różnego typu są lekkim, czystym i higienicznym środkiem ochronnym, przeznaczonym do załadunku towarów i ich późniejszego transportu. Opakowania z kartonu dopuszczone do użytku powinny posiadać szereg różnego rodzaju certyfikatów.

Świadectwo Jakości Zdrowotnej wydane przez Państwowy Zakład Higieny na folię polietylenową w postaci rękawa: bezbarwną i niebieską stosuje się gdy opakowania są przeznaczone do wykorzystania jako jednorazowe wkłady worków papierowych i kartonów do pakowania i przechowywania sypkich artykułów spożywczych, a także owoców i warzyw. Certyfikat na papier powlekany Parathenem powinny posiadać kartony przeznaczone do jednorazowego pakowania produktów spożywczych.

Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań wydaje certyfikaty na opakowania do materiałów niebezpiecznych. Nie zaszkodzi także posiadać certyfikowany system zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000. Jest to bardzo przydatne zaświadczenie na terenie całej Unii Europejskiej oraz praktycznie na całym świecie.

Dodatkową zaletą, jaką posiadają opakowania kartonowe wykonane z tektury falistej lub płaskiej jest ich łatwa utylizacja i otrzymanie zwrotu części środków wydanych na opakowanie za odzyskany surowiec, zgodnie z obowiązującym prawem.

Aspekt ten bardzo duże znaczenie szczególnie w krajach wysokorozwiniętych, gdzie łączone opakowania wykonane z drewna oraz z tektury są dobrze odbierane i stanowią o statusie firmy. Chodzi tutaj przede wszystkim o kraje Europy Zachodniej takie jak Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Francja, Szwajcaria oraz Hiszpania i Portugalia.

Zgodnie z ustawa opakowaniową, każdy przedsiębiorca powinien co roku rozliczać się z lokalnym Urzędem Marszałkowskim z ilości opakowań wprowadzonych na rynek europejski. Jest to o tyle ważne, że zaniedbanie tego obowiązku skutkuje wysokimi grzywnami nałożonymi na zarządcę firmy.

Z tego powodu warto zatrudnić osobę, która będzie się zajmowała dopilnowaniem wszelkiego rodzaju obowiązków sprawozdawczych firmy. Jest to rozwiązanie proste, a jednocześnie wygodne, tanie i funkcjonalne.

Innym sposobem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Outsourcing jest coraz bardziej popularny nie tylko wśród szefów dużych korporacji z wielkich miast. Zarówno w Warszawie, jak i na północy oraz południu kraju, powstało wiele firm, które trudnią się sprawami środowiskowymi. Ich usługi nie są obciążające finansowo, dlatego nawet małe przedsiębiorstwa mogą sobie na nie pozwolić.

Dodaj komentarz