sprzęt do nurkowania

Sprzęt do nurkowania potrzebny od zaraz

Nurkowanie może być piękną przygodą, o ile nie mamy w tej kwestii żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, a także jesteśmy do tego sportu odpowiednio przygotowani. Nasze przygotowanie powinno obejmować przejście z pozytywnym wynikiem odpowiednich kursów nurkowania, a także zaopatrzenie w najlepszej jakości sprzęt do nurkowania.

Kursy nurkowania

Oferta kursów nurkowania jest w naszym kraju dość bogata. Podstawowa nauka tego sportu odbywa się początkowo na basenach, by po pewnym czasie przejść do nurkowania w warunkach naturalnych, na otwartej wodzie. Typowy kurs nurkowania obejmuje wykłady teoretyczne, następnie umiejętności praktyczne opanowywane są na basenie, kolejnym krokiem jest nurkowanie w warunkach naturalnych. Często się zdarza, że kursy oferowane przez polskie placówki mają w programie również wyjazdy w inne regiony świata, gdzie panują bardziej sprzyjające warunki do nurkowania. Kiedy decydujemy się na odbycie kursu, sprzęt do nurkowania zapewnia nam placówka prowadząca zajęcia.

Akcesoria do nurkowania

Kiedy po zakończeniu kursu planujemy nurkowanie we własnym zakresie, stajemy przed koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu do nurkowania. Niezbędny sprzęt dostępny jest w większości sklepów sportowych. Oferta jest bardzo różnorodna, dlatego przed wybraniem się na zakupy warto je zaplanować pod kątem tego jakie dokładnie wyposażenie jest nam potrzebne. Wiedzę w tym zakresie z pewnością zdobędziemy na kursie, gdzie będziemy mieli styczność z wykwalifikowanymi trenerami. Nasze potrzeby będą się klarować wraz ze wzrostem doświadczenia w tej dyscyplinie.

Podstawą sprzętu do nurkowania są maski do nurkowania, płetwy i fajki. Do nurkowania potrzebne są również skafandry kombinezony, butle nurkowe i wiele innych akcesoriów. Dzięki masce będziemy mieć pod wodą doskonałą widoczność, płetwy zapewnią nam dynamikę poruszania się pod powierzchnią wody, dzięki fajce mamy możliwość oddychania powietrzem z powierzchni. Sprzętów do nurkowania jest oczywiście więcej. Mało kto jednak ze względów finansowych może od razu pozwolić sobie na zakup całego kompletu.

Jak wybierać sprzęty do nurkowania?

Maski do nurkowania wykonywane są z silikonu, co powinno zapewniać doskonałe przyleganie i dopasowanie się do kształtu naszej twarzy. Wybierając maskę zwróćmy uwagę czy nie jest dla nas za luźna i czy nie spada z naszej twarzy, nie powinna być również zbyt ciasna. Dobrze dopasowana maska nie będzie przeciekać pod wodą. Sklepy ze sprzętem do nurkowania posiadają maski jednoszybowe, dwuszybowe a także wieloszybowe. Polecane są zwłaszcza modele dwuszybowe – posiadające jedną szybę na każde oko. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania szkieł korekcyjnych, jeżeli posiadamy wadę wzroku.

Wybierając sprzęt do nurkowania warto poświęcić czas i uwagę na dobór odpowiednich płetw. Sklepy oferują nam płetwy kaloszowe, czyli modele z zakrytą piętą, które zakładamy na gołą stopę. Inny rodzaj płetw to płetwy paskowe, które są zakładane na specjalne buty do nurkowania. Profesjonaliści rekomendują zakup właśnie płetw paskowych i dodatkowe wyposażenie się również w buty do nurkowania. Jest to dyktowane wygodą i bezpieczeństwem nurków. Umożliwia również bezproblemowe chodzenie po kamienistym gruncie, co nierzadko zdarza się podczas wypraw nurkowych.

Fajka przydaje się zwłaszcza w trudnych warunkach powierzchniowych, takich jak na przykład wysoka fala. Dzięki zastosowaniu tego elementu nie mamy potrzeby wynurzania twarzy ponad powierzchnię wody. Dobra fajka powinna być dopasowana do naszej głowy, jej ustnik zaś do naszego podniebienia.

Dodaj komentarz